بلاگ

COPD و رژیم غذایی

فردی که مبتلا به بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) است، تغذیه ی خوب را باید از اولویت های خود قرار دهد. افراد مبتلا به COPD به دلیل تلاش بیشتری که برای تنفس دارند به کالری بالاتری نیاز خواهند داشت. ماهیچه های درگیر در هر بار نفس کشیدن فرد مبتلا به COPD، می توانند 10 برابر کالری بیشتر نسبت به فرد سالم مصرف کنند. زمانی که اضافه وزن دارید، ممکن است از نظر شما نیاز به کالری بیشتر نگران کننده نباشد. اما داشتن اضافه وزن به معنی تغذیه کافی و مناسب نیست. و حتی می تواند تنفس را سخت تر کند. بنابراین توصیه می شود وزن اضافه خود را کاهش دهید. هرچند، کم کردن وزن در افرادی که نیاز به کاهش وزن ندارند، ممکن است علائم بیماری را بدتر کند. بنابراین برای بیمار COPD، ثابت نگه داشتن وزن مناسب مهم است.

یک رژیم غذایی سالم به دلایل زیر می تواند به مدیریت وضعیت شما کمک کند.

 • اگر به اندازه کافی کالری مصرف نمی کنید و وزنتان کم است:

احتمال عفونت در شما زیاد است.

بیشتر احتمال ضعف و خستگی وجود دارد.

ممکن است ماهیچه هایی که تنفس را کنترل می کنند ضعیف شوند.

 • اگر اضافه وزن دارید:

قلب و ریه شما باید سخت تر کار کنند.

بدن شما به اکسیژن بیشتری نیاز دارد.

ممکن است تنفستان سخت تر شود. خصوصا اگر وزن اضافی در قسمت میانی و قفسه سینه باشد.

 • رژیم غذایی سالم:

کمک می کند وزن مناسبی را ثابت نگه دارید.

انرژی مورد نیاز بدنتان را تامین می کند.

کالری کافی برای قوی نگه داشتن عضلات تنفسی و سایر عضلات را تامین می کند.

با حمایت از سیستم ایمنی، برای مبارزه با عفونت به بدنتان کمک می کند.

دستورالعمل رژیم غذایی برای شروع

 • از انواع غذاهای سالم مثل سبزیجات، میوه ها، غلات، محصولات لبنی و پروتئین ها استفاده کنید. به ویژه غذاهای با فیبر بالا مهم هستند. چراکه به هضم غذا، کنترل قند خون، کاهش کلسترول و کنترل وزن کمک می کنند.
 • مقدار زیادی آب بنوشید. نه تنها به جلوگیری از نفخ هنگام خوردن غذاهای با فیبر بالا کمک می کند، بلکه منجر به رقیق شدن مخاط می شود و در نتیجه می توانید به راحتی آن را سرفه کرده و خارج کنید. اکثر مردم در روز به 6 تا 8 لیوان آب نیاز دارند. اما با پزشک خود مشورت کنید، چرا که در برخی از شرایط نیاز است که شما مایعات را محدود کنید. نوشیدنی های غیر کافئین دار و بدون گاز را انتخاب کنید. سعی کنید الکل ننوشید، چراکه ارزش غذایی کمی داشته و ممکن است با داروهای شما تداخل داشته باشد، تنفستان را کند کند، سرفه و خارج کردن مخاط را سخت کند.
 • در مورد مکمل ها از پزشکتان بپرسید که برای شما مناسب هستند یا خیر. مکمل های خاص مثل اسیدهای چرب امگا 3 ممکن است به کاهش التهاب و بهبود عملکرد ریه کمک کند (هنوز اثبات نشده).
 • مصرف نمک را کم کنید. نمک باعث می شود بدنتان آب را نگه دارد که منجر به افزایش تورم می شود و در نتیجه تنفس سخت تر خواهد شد.
 • از خوردن غذاهایی که منجر به نفخ می شوند اجتناب کنید. نفخ نیز تنفس را سخت می کند. بنابراین مصرف غذاهایی از جمله لوبیا، کلم بروکلی، گل کلم، نوشابه گازدار، غذاهای سرخ شده، تند و چرب را کاهش دهید.
 • از خوردن غذاهای با ارزش غذایی کم مثل چیپس و شیرینی اجتناب کنید.
 • اگر نیاز به افزایش وزن دارید، غذاهای با پروتئین بالا و غذاهای پر کالری مثل کره بادام زمینی، پنیر، تخم مرغ، شیر و ماست را انتخاب کنید.
 • در صورتی که از اکسیژن ساز استفاده می کنید، حین خوردن غذا هم اکسیژن مصرف کنید تا انرژی مورد نیاز بدنتان برای خوردن و هضم غذا تامین شود.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *