بلاگ

COPD خطر حمله قلبی را دو برابر می کند

مطالعات اخیر نشان داده اند که یک عامل خطر برای این حمله های قلبی کشنده،  بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) می باشد، دردی که به ریه ها آسیب می زند و از توانایی آن ها در تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن می کاهد.

هنگامی که به بیماری انسداد مزمن ریه مبتلا هستید، ریه ها تنها نگرانی شما نیستند. این بیماری تنفس را حین فعالیت های سنگین و یا حتی معمولی مثل پیاده روی، آشپزی و لباس پوشیدن سخت می کند. به همین ترتیب، داشتن بیماری های قلبی نیز می تواند منجر به تنگی نفس شود. علائم و نشانه های این دو بیماری بسیار شبیه هستند، طوری که اغلب پزشکان مجبورند بررسی کنند تنگی نفس ناشی از COPD است یا بیماری قلبی و یا هردو.

 

ارتباط بین قلب و ریه ها

COPD ریه های شما را تضعیف می کند و می تواند منجر به افت میزان اکسیژن در بدنتان شود که به عنوان هیپوکسی شناخته شده است. هنگامی که ریه های شما ضعیف هستند، دریافت اکسیژن در عضله های قلبی سخت تر می شود. وقتی قلب شما اکسیژن کافی دریافت نمی کند، منجر به حمله قلبی می شود. به همین دلیل تشخیص و کنترل این بیماری از اهمیت بالایی برخوردار است.

**  در صورت تشخیص پزشک و نیاز به اکسیژن مکمل، جهت مشاهده مشخصات اکسیژن ساز 5 لیتری و اکسیژن ساز 10 لیتری شرکت پرشین ایده آل سیستم کلیک کنید.

ضعف ریه ها همچنین می تواند منجر به شرایط جدی شود که فشار خون بالای ریوی نام دارد. عروق بزرگی که خون را از سمت راست قلب به ریه ها می برند، شریان های ریوی نام دارند. در بیماری COPD، این عروق ممکن است سفت و یا تنگ شوند، که منجر به بالا رفتن فشار در آن ها می شود که به نوبه ی خود روی حفره ی سمت راست قلب استرس وارد می کند. این استرس در بطن راست منجر به ضعیف شدن و از بین رفتن کارایی پمپ خون به ریه ها می شود. بنابراین فشار خون بالای ریوی می تواند منجر به نارسایی قلب راست شود. برخی افراد با COPD شدید، می توانند نارسایی خفیف قلبی داشته باشند. برخی دیگر می توانند به نارسایی قلبی شدید و COPD خفیف دچار شوند. در اکثر مواقع، هر کدام از شرایط که شدیدتر باشد، احتمالا عامل اصلی بروز علائم مشکلات تنفسی در فرد بیمار می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *