بلاگ

COPD – بیماری همه گیر فراموش شده!

بسیاری از ما هرگز در مورد COPD نشنیده ایم، اما خیلی از ما در مورد برونشیت مزمن، آمفیزم و یا ریه فرد سیگاری شنیده ایم. تمامی این موارد در واقع شکل های مختلف COPD یا همان بیماری انسداد مزمن ریه هستند. بیماری ای که مردم زیادی را تحت تاثیر خود قرار داده و به عنوان یکی از شایع ترین دلایل بستری در بیمارستان شناخته شده است. عموما کسی در مورد تنفس خود فکر نمی کند، مگر تنفس برایش مشکل شود. COPD شرایطی است که در آن روند داخل و بیرون دادن هوا در شش ها به مرور سخت تر می شود.

اگر هرگز سیگار نکشیده اید، بسیار بعید است که به این بیماری دچار شوید. اما حتی اگر سیگار می کشید و مبتلا به COPD هستید، ترک سیگار در همین لحظه می تواند منجر به کم شدن چشمگیر سرعت بیماریتان شود.

علائم بیماری COPD

معمولا سرفه ی خلط دار اولین نشانه این بیماری است، حتی قبل از اینکه علائم بعدی توسعه پیدا کنند. “سرفه ی یک فرد سیگاری” می تواند نشاندهنده ی COPD اولیه باشد. در ابتدا شما فقط زمانی که کار سنگینی انجام می دهید مثل پیاده روی سریع یا بالا رفتن از پله و تپه، دچار تنگی نفس می شوید. به مرور زمان، فعالیت کمی می تواند منجر به تنگی نفس شما شود. تولید خلط از علائم شایع COPD است. بعدها در این شرایط، شما ممکن است دچار خلط (اغلب سبز یا زرد) خس خس و تنگی نفس بیشتری شوید.

چطور می توان این بیماری را تشخیص داد؟

دستگاهی به نام اسپیرومتر قادر است میزان هوای ریه شما را و اینکه چقدر سریع می توانید آن را از ریه خود خارج کنید اندازه گیری کند. این دستگاه در مطب اغلب متخصصان ریه وجود دارد. همچنین یک پزشک عمومی هم می تواند تست اسپیرومتری را برای شما تجویز کند.

درمان های این بیماری چیست؟

از نظر پزشکی، اسپری ها تکیه گاه اصلی درمان  COPDهستند. در مراحل بسیار اولیه، ممکن است به شما یک اسپری فقط برای وقتی که به آن نیاز دارید داده شود. بعدها مصرف منظم داروها، ترکیبی از استروئید استنشاقی و یک دارو با اثر طولانی برای باز نگه داشتن راه هوایی، هر دو می توانند علائم شما را بهبود بخشند و شانس شعله ور شدن این بیماری را از بین ببرند.

هدف از درمان COPD عبارتند از:

  • کم کردن سرعت این بیماری با ترک سیگار و اجتناب از محرک هایی مانند آلودگی هوا.
  • محدود کردن علائم بیماری مانند تنگی نفس، با دارو.
  • افزایش سلامت کلی تان با فعالیت منظم.
  • پیشگیری و درمان بیماری با دارو و درمان های دیگر.

توانبخشی ریوی: عنوان “توانبخشی ریوی” به یکی از موثر ترین درمان های غیر دارویی COPD داده شده است. این روش شامل یک برنامه آموزشی در مورد وضعیت شما، مشاوره در مورد چگونگی محدود کردن تاثیر بیماری در زندگی خود و کمک عملی برای افزایش تحمل انجام ورزش با افزایش تناسب اندام و آموزش تکنیک های تنفس می باشد. توانبخشی معمولا ترکیبی از ورزش، تنفس درمانی، مشاوره برای خوب غذا خوردن و سایر آموزش ها می باشد. این روش کمک می کند ذهن خود، عضلات و قلبتان را به منظور حداکثر بهره برداری از ریه های آسیب دیده تان آموزش دهید.

مراقبت از خود: بخش زیادی از درمان COPD شامل مواردی است که شما می توانید برای خودتان انجام دهید. ترک سیگار مهم ترین موردی می باشد که شما می توانید برای کم کردن این بیماری و بهبود کیفیت زندگی خود انجام دهید. مهم نیست زمانی که این بیماری برای شما تشخیص داده شد چند سال دارید، ترک سیگار موثرترین راه جلوگیری از بدتر شدنCOPD  شما است. این کار هرگز دیر نیست.

درمان دارویی: داروهایی که برای درمان COPD استفاده می شوند می توانند دارای اثر طولانی مدت برای کمک به پیشگیری از بروز علائم و یا اثر کوتاه مدت برای کمک به تسکین آنها باشند.

اکسیژن درمانی:  دو نتیجه ی مخرب ناشی از هیپوکسمی در این بیماران عبارت است کاهش اکسیژن رسانی به بافت ها و انقباض عروق ریوی. در نتیجه اکسیژن درمانی این بیماران زمانی که سطح اشباع اکسیژن خونشان به کمتر از 92 یا 90 درصد برسد حیاتی است. این درمان شامل گرفتن اکسیژن در بیمارستان یا در خانه می باشد. اکسیژن سازهای خانگی پرتابل راه حلی مقرون به صرفه برای بیماران COPD می باشد که برایشان اکسیژن کمکی تجویز شده است. همچنین برای اندازه گیری درصد اشباع اکسیژن خون می توانید از دستگاه پالس اکسی متر انگشتی در هر زمان و مکانی استفاده کنید.

درمان ضعف عضلانی و کاهش وزن: بسیاری از افراد با COPD شدید، در قوی نگه داشتن بدن و بالا نگه داشتن وزن خود مشکل دارند. این مشکل را می توان با غذا خوردن منظم و کافی درمان کرد.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *