بلاگ

هایپرکاپنه یا سطح بالای کربن دی اکسید به چه معناست؟

در طول سوخت و ساز بدن اکسیژن مصرف و CO2 تولید می شود که تا حد زیادی از طریق ریه ها و حین بازدم حذف می گردد. احتباس کربن دی اکسید (CO2) زمانی رخ می دهد که CO2 خیلی کمی توسط ریه ها از خون حذف شود. در نتیجه فرد دچار هایپرکاپنی (Hypercapnia) یا افزایش CO2 خون خواهد شد. هایپرکاپنی به معنی افزایش سطح گاز خونی کربن دی اکسید (PaCO2) به مقدار بیش از 45 mmHg می باشد. و در صورتی که این مقدار به بیش از 75 mmHg برسد فرد دچار هایپرکاپنی شدید می شود. افراد مبتلا به COPD، در صورتی که از اکسیژن مکمل به عنوان بخشی از درمانشان استفاده می کنند، بیشتر احتمال دارد که دچار عوارض هایپرکاپنه شوند.

 

اثرات احتمالی هایپرکاپنه چیست؟

سطح CO2 بالا در خون می تواند علائمی مانند سردرد، خواب آلودگی، بی حالی، سردرگمی و اگر تشخیص داده نشده و درمان نگردد می تواند به اغما و مرگ منجر شود.

 

اکسیژن مکمل چگونه منجر به هایپرکاپنه می شود؟

در افراد سالم سطح CO2 بالا مغز را برای نفس کشیدن تحریک می کند. فرد مبتلا به COPD ممکن است نسبت به یک فرد سالم سطح CO2 بالاتری داشته باشد، و در طول زمان حساسیتش نسبت به سطح CO2 بالا که منجر به تحریک برای تنفس میشود کمتر گردد. در نتیجه این شخص بیشتر به سطوح پایین اکسیژن برای تحریک تنفس متکی می شود. اگر یک فرد بیش از حد اکسیژن تنفس کند، تحریک برای تنفس کمتر خواهد شد که اجازه می دهد CO2 بیشتری در بدن تجمع  کند. بنابراین اکسیژن زیاد می تواند به افزایش سطح CO2 و در نتیجه هایپرکاپنه منجر شود.

 

اهمیت توصیه های پزشکی

برای ارزیابی وضعیت پزشکی خود در رابطه با نیازتان به اکسیژن مکمل و استفاده از اکسیژن ساز، کاملا حیاتی است که به یک پزشک واجد شرایط مراجعه کنید. اکسیژن پزشکی همیشه باید توسط یک پزشک تجویز گردد. اکسیژن درمانی کنترل شده برای حفظ درصد اشباع اکسیژن خون در حدود 90٪، خطر هایپرکاپنه را به حداقل می رساند.

می توانید از طریق کلیک کردن، ویژگی های اکسیژن ساز 5 لیتری و اکسیژن ساز 10 لیتری شرکت پرشین ایده آل سیستم را مشاهده کنید.

 

درمان هایپرکاپنی

درمان هایپرکاپنی به وضعیت و مکانیزم های زمینه ساز این بیماری وابسته است. بسیاری مواقع درمان شامل تهویه غیر مکانیکی مثل CPAP یا BiPAP (دستگاه های کمک تنفسی) و یا تهویه ی مکانیکی (پشتیبانی تنفس) مثل ونتیلاتور می باشد.

 

http://www.easyoxygen.com.au/i-have-been-told-i-am-a-co2-retainer/

https://www.verywell.com/what-is-hypercapnia-914902

 

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *