بلاگ

نحوه نگه داری از دستگاه اکسیژن ساز

خرید دستگاه اکسیژن ساز خانگی یا همراه نوعی سرمایه گذاری است. چراکه بسته به نوع و مدل آن، چندین میلیون قیمت دارند. علاوه بر این، سرمایه گذاری روی یک دستگاه پزشکی است که می تواند کیفیت زندگی و سلامت شما را بهبود دهد. صرف نظر از قیمت دستگاه، نگه داری از آن باید اولویت اول شما یا پرستارتان باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، به دفترچه راهنمای دستگاه اکسیژن ساز مراجعه کنید.

 

تمیز کردن اکسیژن ساز

به طور کلی، اکسیژن سازها نیاز به تمیز کردن زیاد ندارند. می توانید بدنه ی دستگاه را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید اما از پاک کننده های قوی استفاده نکنید. اکثر اکسیژن سازهای خانگی یا همراه، دارای فیلتر بیرونی هستند که می توانید آن را هفته ای یک بار خارج کرده و شستشو دهید. برای این کار از آب و صابون ولرم استفاده کرده و اجازه دهید فیلتر کاملا خشک شود (بدون حرارت مستقیم مثل آفتاب یا شوفاژ).

 

نگه داری از سوند نازال اکسیژن

در صورتی که به صورت 24 ساعته از اکسیژن ساز استفاده می کنید، لازم است حداقل هفته ای یک بار سوند را شستشو دهید. برای این کار آن را در آب ولرم و صابون بشویید. سپس در صورت نیاز آن را با آب و سرکه سفید (10 قسمت آب بعلاوه یک قسمت سرکه) نیز شستشو داده و در نهایت با آب فراوان بشورید و آویزان کنید تا خشک شود.

سوند نازال اکسیژن به مرور زمان نرمی خود را از دست می دهد و موجب احساس ناخوشایند در بینی می شود. در این صورت  (بسته به میزان استفاده)، حدودا هر شش ماه نیاز به تعویض دارد.

 

مراقبت از مخزن مرطوب کننده

توصیه می شود مرطوب کننده را به طور هفتگی با آب و صابون ولرم و در صورت وجود رسوب آن را با آب و سرکه و سپس با آب فراوان شستشو دهید. قبل از استفاده مجدد، از خوب بسته شدن درب آن اطمینان حاصل نمایید تا از نشت اکسیژن جلوگیری کنید.

 

نگه داری در زمان عدم استفاده

همه ی افراد از دستگاه اکسیژن ساز خود به طور 24 ساعته استفاده نمی کنند. و یا حتی برخی دو دستگاه در دو خانه دارند و از هر کدام گاهی استفاده می کنند. در برخی موارد، ممکن است به دلیل مسافرت دستگاه خود را در خانه بدون استفاده قرار دهید. بدون نگه داری مناسب، ممکن است به دستگاه یا لوازم جانبی آن آسیب برسد.

چند نکته برای نگه داری از دستگاه اکسیژن ساز در زمان عدم استفاده:

  • دستگاه را در محلی خنک، تمیز و خشک نگه دارید. قرار گرفتن در معرض حرارت شدید برای دوره ی طولانی می تواند به دستگاه آسیب برساند. همچنین قرار گرفتن دستگاه در محیطی که گرد و غبار زیاد وجود دارد، منجر به خاک گرفتگی فیلترها و بخش های داخلی می شود. قبل از استفاده ی مجدد، فیلترها را بشورید و در صورت لزوم برای انجام سرویس دستگاه با خدمات پس از فروش شرکت تماس بگیرید.
  • اگر دستگاه شما همراه بوده و باتری دارد، مطمئن شوید که باتری را تا 50% خالی کرده اید. چراکه از مرگ سلول های لیتیم- یون داخل باتری جلوگیری می کند.
  • اگر قرار است دستگاه را بیش از یک ماه بلا استفاده بگذارید، توصیه می شود حداقل ماهی یک بار و به مدت 8 ساعت دستگاه را روشن کنید.
  • روی دستگاه وسیله ای قرار ندهید.
  • سعی کنید دستگاه را در جعبه و حتما به صورت ایستاده نگه داری کنید.

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *