بلاگ

اکسیژن درمانی برای بیماری انسداد مزمن ریه (COPD)

اکسیژن درمانی روشی است که مقدار اکسیژن جاری در ریه ها و خون بیمار را افزایش می دهد. اگر COPD شما بسیار شدید و میزان اکسیژن خون شما پایین است، گرفتن اکسیژن بیشتر می تواند به شما کمک کند بهتر تنفس کنید و عمر طولانی تری داشته باشید.
راه های مختلفی برای ارائه اکسیژن وجود دارند، از جمله:

در حال حاضر به دلیل وجود اکسیژن سازهای خانگی و پرتابل نیاز نیست شما برای دریافت اکسیژن در بیمارستان بمانید.  سیستم های اکسیژن قابل حمل هستند و شما می توانید از آنها حین انجام کارهای روزانه خود در منزل استفاده کنید.
علت انجام اکسیژن درمانی

درمان طولانی مدت با اکسیژن برای بیماران COPD که سطح اکسیژن خونشان پایین است (Hypoxia) انجام می شود. این درمان عمدتا برای جلوگیری یا کاهش سرعت نارسایی قلب راست می باشد. در صورتی که افزایش تنگی نفش شدید ناگهانی و سریع دارید (COPD تشدید شده)، احتمالا در بیمارستان تحت اکسیژن درمانی قرار خواهید گرفت. اما چنانچه سطح اکسیژن خونتان برای دوره های طولانی مدت پایین است، نیاز است در منزل خود از اکسیژن استفاده کنید. اکسیژن درمانی طولانی مدت، تحت نظارت پزشکتان، باید حداقل 15 ساعت در روز با کمترین وقفه انجام شود. استفاده منظم می تواند خطر مرگ ناشی از افت سطح اکسیژن خون را کاهش دهد. برای بیشترین بهره برداری از اکسیژن، پزشکتان استفاده 24 ساعت در شبانه روز را تجویز می کند. برای این بیماران انتخاب دستگاه اکسیژن ساز خانگی مناسب که قابلیت عملکرد 24 ساعته دارد بسیار حیاتی است. مقدار نیاز به اکسیژن به وضعیت سلامتتان و نتایج حاصل از اکسی متری یا آزمون گازهای خون شریانی شما وابسته است. همچنین برای افرادی که تحت درمان طولانی مدت با اکسیژن هستند توصیه می شود سطح اکسیژن خونشان را حین درمان با استفاده از پالس اکسیمتر انگشتی در منزل ثبت و بررسی نمایند. چراکه معمولا اکسیژن به منظور بالا بردن سطح اشباع اکسیژن خون به مقدار بیش از 90 یا 92 % تجویز می شود. نرخ جریان اکسیژن بالاتر معمولا کمکی نمی کند و حتی می تواند خطرناک باشد. بنابراین حتما طبق دستورالعمل پزشک خود عمل کنید و سطح اکسیژن خونتان را در منزل تحت نظر داشته باشید.

پس از درمان چه انتظاری می رود
مطالعات متعدد نشان می دهد درمان طولانی مدت با اکسیژن در خانه برای بیش از 15 ساعت در روز منجر به بهبود کیفیت زندگی بیمار خواهد شد. خصوصا به افرادی که COPD شدید دارند و سطح اکسیژن خونشان پایین است کمک می کند عمر طولانی تری داشته، کمتر احساس تنگی نفس کرده و انرژی بیشتری داشته باشند. استفاده از اکسیژن همچنین می تواند منجر به بهبود پریشانی و مشکلات حافظه  شده و علاوه بر آن عملکرد کلیه های آسیب دیده ناشی از سطح پایین اکسیژن را بهبود بخشد.

 

منبع:

http://www.webmd.com

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *